کد خبر: 29298 | تاریخ انتشار: ۹:۵۷:۵۱ - دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ | بدون نظر | |

مشکلات مردم/

تورم مهمان نا‌خوانده سفره‌های مردم اردبیل؛ خانواده‌ها قدرت خرید ندارند

تاثیر منفی تحریم‌ها و به دنبال آن رشد فزاینده تورم در سبد مصرفی خانواده‌ها حکایت از جاخوش کردن مهمان ناخوانده‌ای به نام تورم بر سر سفره‌های مردم دارد که نارضایتی و بیداد قشر متوسط و ضعیف جامعه از جمله تاثیرات شوم این پدیده نامبارک است

تورم مهمان نا‌خوانده سفره‌های مردم اردبیل؛ خانواده‌ها قدرت خرید ندارند+فیلم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشگین‌شهر، بنابه گزارش رسمی مرکز آمار ایران، تورم نقطه‌ای اقلام خوراکی و آشامیدنی در آبان ماه سال ۹۷ از ۴۰ تا ۹۹٫۹ درصد در نوسان بوده است و البته اقلام مصرفی روزانه مردم از جمله گوشت سفید و گوشت قرمز، روغن، حبوبات، لبنیات، تخم مرغ، برنج، قند و شکر و چای و لوازم بهداشتی سبب گلایه‌مندی اکثریت قشر مردم شده و کم رنگی سفره‌ها را رقم زده  است.

قشر سالخورده و خردسال جامعه همواره نیازمند رسیدگی بیشتر از سوی خانواده‌هاو دولت هستند و به هنگام مواجه شدن با سوانح و سختی‌های زندگی اولین کار حفظ این دو قشر است که به سبب داشتن توانایی کمتر و جسم ضعیف بیشتر دچار تاثیرات منفی فیزیکی و روحی می‌شوند اما متاسفانه شرایط ناخوشایند و تلخ اقتصادی که در سال ۹۷ حاکم شد تمرکز افراد خانواده را نسبت به مشکلات همدیگر سست کرد که سبب آن افزایش گرانی‌های بی‌امان و ناهمگونی آن با درآمد ثابت کارگران و کارمندان بود.

جیب‌های خالی و نیازهای اساسی مردم

افزایش باورنکردنی نرخ ارز ، طلا و سکه که به سبب عدم مدیریت بحران اقتصادی در سطح جامعه و سوجویی دلالان، اکثریت مردم درگیر نواسانات لحظه‌ای قیمت ارز و طلا شدند و به دنبال آن تغییرات شگرف در قیمت داروهای مصرفی، پوشاک بچه و شیرخشک هیچ همخوانی با جیب‌های خالی مردم مناطق محروم و حتی غیرمحروم نداشت و همین مسئله به پاره‌ای از مسائل امنیتی مردم و منافی قانون دامن زد به طوری که آمار سرقت از منازل، گوشی‌های موبایل و اموال مردم بیشتر شد.

نگرانی سرپرست‌های خانوارها از تامین مخارج زندگی،  نبود توان مالی برای رسیدگی بهتر به فرزندان و از همه مهمتر نبود پشتوانه مالی اثر منفی در روحیه سرپرستان خانوارها اعم از زن و مرد ایجاد کرد و همین امر پرخاشگری و ثبات خانواده‌ها را تحت تاثیر خود قرار داد.

حاکمیت ثبات اقتصادی در جامعه از ان جهت مورد توجه است که بخش مهمی از ، امنیت و رفاه اقتصادی، اجتماعی مردم و رفاه خانواده‌ها را دربر می‌گیرد و بدیهی است  همانطور که در مواجه با بلایای طبیعی از قبیل و سیل و زلزله مدیریت بحران تشکیل شده و نیروهای امدادی به صورت ضرب الاجل مردم را از خطر هلاکت نجات می‌دهند همین راهکار باید در مشکلات اقتصادی هم از سوی مسئولان به کار گرفته شود.

بحران اقتصادی حاکم و نبود ثبات قیمت در بازار و کاهش چشمگیر خرید خانوارها ما را بر آن داشت تا  با گزارش میدانی در سطح مشکین‌شهر حضور پیداکنیم و شنونده گلایه‌های مردم باشیم، باشد که شاهد گام‌های کارساز از سوی دولتمردان جهت رونق اقتصادی و سامان معیشتی مردم باشیم.

درد دل مردم از دخل‌ و خرج‌های نامتوازن

مرد سرپرست خانوار در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: مهم‌ترین مشکل در شهرستان محروم مشکین‌شهر نبود و یا کمبود درآمد کافی خانواده‌هاست که یارای مقابله با گرانی حاکم بر اجناس ضروری و روزانه مردم نیست به طوری که تورم چند صد برابر شده است و قدرت خریدی وجود ندارد.

وی افزود: تورم زاییده تحریم‌هاست و کمبود برخی کالاهایی که مستلزم مواد اولیه هستند و آن مواد از خارج وارد می‌شدند یکی از مشکلاتی است که در این هیاهوی گرانی بدجور به نابسامانی بازار دامن می‌زند. اکثر قفسه‌های مغازه‌ها خالی از جنس است و هر دو طرف معامله یعنی خریدار و فروشنده از اوضاع بازار گلایه‌مند هستند.

شخص دیگری از خرابی پله برقی مهم‌ترین و پرترددترین پاساژ مرکز شهر می‌گوید که به سبب مشکلات مالی چند سال است که به حال خود رها شده و کاربری مفید ندارد.

کسبه دیگر از رونق بازار در سال‌های گذشته حکایت می‌کند و از نبود جنس مرغوب در مغازه‌اش شکوه می‌کند و می‌افزاید ما به عنوان فروشنده مکلف هستیم تا جنس باکیفیت به دست مشتری بدهیم اما با توجه به اوضاع کساد بازار خبری از جنس مرغوب نیست و وقتی به تولید کنندگان می گوییم آنان ما را مکلف به خرید پارجه مرغوب می‌کنند تا پارجه خریداری کرده و سفارش دهیم که ان هم قیمت تمام شده بسیار بالایی دارد و از توان خریدار خارج است.

مردی از قیمت نجومی تخم‌مرغ سخن به میان  می‌ اورد که در ازای ۸ تخم مرغ مبلغ ۹ هزار تومان به فروشنده داده است و این در حالی است که چند ماه قبل قیمت هرکیلو تخم مرغ ۴ الی ۵ هزار تومان بود و اکنون به ۱۲ الی ۱۳ هزار تومان افزایش قیمت داشته است.

فروشنده دیگری در پاساژ شهردای مشکین‌شهر از نبود آرامش روانی در بازار می‌گوید که نبود ثبات قیمت اجناس سبب اعصاب خوردکنی بین خریدار و فروشنده می‌شود و صرف زمان زیادی از سوی فروشند شده تا خریدار قبول کند که جنس با افزایش قیمت به دست فروشنده می‌رسد.
مالک سوپر مارکت در سطح شهر از افزایش قیمت‌ اجناس و به کاهش خرید از سوی مردم اشاره می‌کند و می‌گوید وقتی تعادل بین دخل و خرج مردم نباشد طبیعی است که قدرت خرید به صورت چشمگیری کاهش می‌یابد.

در جای دیگر شهر مردی از دخل و خرج‌های باور نکردنی و گرانی بی‌رویه سخن می‌گوید. او از اینکه برخی شبانه‌روز در پی تامین معاش زندگی هستند و نمی‌توانند دخل و خرج را تنظیم کنند ابراز ناراحتی می‌کند و می‌گوید این روزها اکثر مردم شرمنده خانواده خود هستند.

حتی برای اجاره خانه هم پول ندارم

قیمت مسکن در مشکین‌شهر به اندازه‌ای گران شده که با شنیدن قیمت مسکن در بنگاه‌های معاملات املاک یادمان می‌رود که مشکین‌شهر جزو شهرهای محروم استان است و این مشکل هم نبود نظارت کافی از سوی مسئولان امر و نبود تنظیم بازار است.

قیمت مسکن در مشکین‌شهر تا جایی افزایش یافته که آپارتمان تقریبا ۵۴ متری در کنار دانشگاه پیام نور که اوایل سال ۹۶ با قیمت ۴۰ میلیون معامله می‌شد اکنون همان آپارتمان به قیمت ۱۰۰ میلیون معامله می‌شود و در بخشی از محله‌ها قیمت یک متر آپارتمان بیش از ۲ میلیون تومان رسیده و هم اکنون خرید مسکن جزو آرزوهای دست نیافتنی برای قشر متوسط و کم درآمد این منطقه شده است.

جوانی که معلوم است تازه ازدواج کرده از گرانی بی رویه مسکن می‌گوید و این که آن قدر قیمت مسکن در شهر کوچکی مثل مشکین‌شهر گران شده که حتی برای اجاره مسکن هم با مشکل روبه رو شده‌ام و در حال حاضر سردرگم هستم  و نمی‌دانم دردم را به چه کسی بگویم.

پیرمردی پا به سن گذاشته که در کنار خیابان بساط کرده است با صدای حزن  انگیز از پسر جوانش می‌گوید که به سبب مشکلات مالی و بیکاری در کنج خانه مانده است و با وجود گرفتاری‌های مالی نمی‌توانیم برای ازدواج پسرم قدمی برداریم.

مهری که از مسکن مهر دریغ شده است

سخنان اهالی ساکن مسکن مهر هم گلایه‌هایی تکراری مبنی بر دریغ مهر مسئولان از مسکن مهر است که حاشیه‌های دردناکی را به دنبال دارد.
یکی از اهالی می گوید انباشت نخاله‌های ساختمانی و زباله‌ها یکی از راهکارهایی است که برای مسدود شدن این خیابان از سوی مسئولان امر اتخاذ شده و متاسفانه کودکان ساعاتی را برای بازی در این محل سپری می‌کنند که علاوه بر ایجاد چهره ناپسند در این محله مسکونی نگران سلامتی فرزندانمان نیز هستیم.

اهالی مسکن مهر فعال کارگران مشکین‌شهر هم از مرتفع نشدن مشکلات‌شان سخن به میان می‌‌آورد و می‌‌گوید در این ساختمان ۵ طبقه حدود ۶ سال هست که زندگی می‌کنیم اما مشکل آسانسور این بلوک همچنان درست نشده و به سبب وجود مشکلاتی در راه‌‌پله این بلوک سال گذشته خانم بارداری دچار سقط جنین شد.

سهم مردم از سفره‌های رنگین و حقوق‌های نجومی مسئولان چقدر است!

بر همگان واضح است که وضعیت اقتصادی پرآشوب حال حاضر را در حالی می‌گذرانیم که بخشی از مردم از تامین نیازهای اولیه خود از قبیل خوراک، پوشاک و مسکن عاجز مانده‌اند و در برخی از خانواده‌ها مصرف گوشت قرمز به اندازه‌ای کاهش یافته که با وجود برخی بیماری‌های ناشی از کمخونی حتی دو ماه یکبار هم گوشت قرمز مصرف نمی‌کنند.

اوضاع اقتصادی پر از تنش در زندگی بخش کثیری از مردم مخصوصا سرپرستان بیکار، کارگران و کارمندان با حقوق قانون کار و حتی کمتر از ان به اندازه‌ای دردآور است که مصداق بارز ضرب المثل «قمر در عقرب» است.

مراجعه نکردن به پزشک و پشت گوش انداختن بسیاری از بیماری‌ها به سبب گرانی، هزینه‌های بی حدوحساب در بخش دندانپزشکی، تندخو شدن والدین و فرزندان نسبت به یکدیگر به سبب برآورده نشدن خواسته‌های فرزندان و به دنبال آن سرکش شدن قشر نوجوان پیامدهای شوم بحران اقتصادی در حال حاضر است.

وضع معیشتی مردم نیازمند امداد مسئولان است

رشد ناهنجاری‌های اجتماعی، میزان مراجعه کنندگان به کمیته امداد و بهزیستی برای تحت پوشش قرار گرفتن، آمار بالای طلاق، رشد بیکاری و کاهش اشتغال، آمار نگران کننده اعتیاد و خودکشی، ترک تحصیل و نبود شور و شوق از جمله مواردی است که به دنبال بحران اقتصادی ظهور و بروز می‌کند و اکنون هم شاهد همین وضعیت هستیم.

حال باید گفت آیا میزان حس مسئولیت پذیری در بین اعضای جامعه و مخصوصا مسئولان در قبال مردم تا جایی هست که بتوان امید داشت عدالت اجتماعی  برپا شود؟

آیا حقوق‌های نجومی بگیر و نمایندگان مجلس راضی هستند این وضعیت بحران را با ایثار مدیریت کنند و برای مدتی هم که شده مردم را بر سر سفره‌های رنگین‌شان بنشانند و از دریافت حقوق‌هایی با صفرهای کلان امتناع کنند تا اندکی توازن و تعادل بین مردم و مسئولان حاکم شود!

مردم خواستار آن هستند که مسئولان از برگزاری همایش‌های بدون خروجی و جلسات با پذیرایی‌های و تشریفات لاکچری پرهیزکنند و در این بحران اقتصادی به معنای واقعی کلمه اقتصاد مقاومتی را از صدر جامعه آغاز کنند بی شک همه مسئولان معتقد به نظام جمهوری اسلامی حافظ خون شهدا هستند و یکی از آرمان‌های شهدای والامقام صیانت از ارزش‌های انسانی و اسلامی بود که در این راستا اشاره کوتاه به بخشی از نامه حضرت امیرالمومنین علی(ع) خطاب به مالک اشتر خالی از لطف نیست.

ای مالک: باید که محبوب‌ترین کارها در نزد تو، کارهایی باشد که با میانه‌روی سازگارتر بود و با عدالت دم سازتر و خشنودی رعیت را در پی داشته باشد زیرا خشم توده‌های مردم، خشنودی نزدیکان را زیر پای بسپرد و حال آن‌که، خشم نزدیکان اگر توده‌های مردم از تو خشنود باشند، ناچیز شود.

هرگونه کپی برداری از خبرهای این سایت، تنها با ذکر نام خیاونیوز و کد خبر موردنظر مجاز است.
کد این خبر: 29298


ارسال نظر

- دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خیاونیوز در وب سایت منتشر خواهد شد. با توجه به تعداد زیاد نظرات، روند بررسی و تائید نظرات ممکن است مدتی به طول انجامد.
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی شوند.
- نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


----------------------------------------------------------
همه اخبار