کد خبر: 29179 | تاریخ انتشار: ۱۲:۳۱:۵۳ - دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ | بدون نظر | |

فاجعه زیست محیطی در مشگین شهر

سینا اسدی/خیاو نیوز

 

خیاو نیوز: طی هفته های اخیر گزارشات متعدد و مستندی به دست پایگاه خبری خیاو نیوز رسیده که حاکی از آن است، در نبود نظارت کافی مسئولین منابع طبیعی شهرستان مشگین شهر متاسفانه اتفاقات ناگوار زیست محیطی در حال رخ دادن می باشد.

به طوری که شواهد و بررسی های خبرنگار خیاو نیوز نشان می دهد بسیاری از مراتع شهرستان مشگین شهر رسما توسط عده ای سودجو و با چراغ سبز عواملی نا مشخص به یغما رفته و چوب حراج بر سر مراتع ملی شهرستان مشگین شهر گذاشته شده است.

از آزاد شدن نزدیک به ۳۰ هکتار از اراضی ملی نفسقلی قشلاقی،تا ساخت و سازهای غیر مجاز در یاشیل باش نقدی علیا و زیر کشت رفتن برخی مناطق حفاظت شده شیروان دره توسط افرادی سودجو و سوزاندن نزدیک به ۴۰۰ گیاه گون در این منطقه و شخم زدن زمین آن جهت کشت مهم ترین مساله ای است که این روزها دوست داران محیط زیست را با نگرانی مواجه کرده است.

با گذر از برخی مسائل و اتفاقات پشت پرده،چیزی که بیشتر از هرچیزی در این مسائل نمود پیدا می کند ضعف مسئولین امر در رسیدگی به این موارد می باشد.

مبرهن است،شیروان دره (دره شیروان، Shirvan Valley) با تلفظ محلی شیروان دره سی، به عنوان دومین ژئو پارک خاورمیانه در مشگین شهر واقع شده است،که با توجه به ویژگی های منحصر به فرد جغرافیایی، حیات گیاهی و جانوری، این پارک طبیعی به عنوان دومین ژئو پارک خاورمیانه مراحل ثبت خود را در سازمان یونسکو سپری می کند.

اما  دست درازی به طبیعت بکر شهرستان و کسب در آمد از این زمین های ملی ما را برآن داشته که به واکاوی مساله بپردازیم.

زمین های مشخصی در شیروان دره،صبح ها توسط افرادی یک به یک به آتش کشیده می شود،بعد از ساعتها آتش سوزی که خوشبختانه کوچکترین صدایی از منابع طبیعی شهرستان در نمی آید در آرامش کامل گون هایی که هر کدامشان دارای مبلغ جریمه ای هستند در آتش سوخته و به یک زمین زراعی و آماده ی بهره برداری شده تبدیل می شود.

در فصل ۴ قانون مربوط به محیط زیست و منابع طبیعی ماده ۶۴ صراحتا اعلام شده است که هرکس عمداً مبادرت به ایجاد حریق و آتش سوزی در مناطق جنگلی و مرتعی نماید، علاوه بر  جبران خسارات وارده و جرایم مقرر در این قانون به مجازات حبس از  سه سال تا ده سال محکوم می شود.(البته خسارات وارده در این حد به محیط زیست شهرستان قابل درک و قبول و جبران ناپذیر است)

بعد از آتش سوزی گون و هموار شدن زمین،نوبت به ماشینی می رسد که قرار است زمین را شخم بزند،شبانه تراکتوری که پشت یکی از کوهها مخفی شده است در سکوت و شاید چراغ سبز برخی افراد وارد زمین شده،زمین را هموار می کند و بار دیگر صدای کسی در نمی آید.

اگر چراغ سبزی وجود ندارد،پس نظارت در این اداره  چرا به حدی ضعیف است که اینگونه منابع ملی شهرستان به تاراج می رود(متذکر می شویم،اگر اشتباها یک گونی را آتش بزنیم سریعا از زمین و هوا به سرمان ریخته و دستگیرمان می کنند)

 

سوالات متعددی این روزها در دست ما هست با مستنداتی آغشته به خیانت برخی مسئولین که امیدواریم شفاف سازی شوند.

 

رئیس محترم منابع طبیعی شهرستان مشگین شهر امیدواریم به سوالات ما با صعه صدر پاسخ گو باشند:

 

۱- دلایل برداشت های غیر مجاز از محوطه های غیر مجاز معدنی توسط برخی پیمانکاران و تخریب مراتع ملی و از بین بردن گونه های گیاهی با عنوان های اصلاح اراضی و ….

۲- دلایل عدم ورود محکم و کافی اداره متبوع به بحث زمین های یاشیل باش نقی علیا،و اینکه فردی از تهران با چه مجوزی قطعه زمین های این مراتع را با مبالغی بر ۶۰ ۷۰ میلیون تومان به فروش می رساند؟

۳- دلایل عدم توجه به پارک جنگلی قره قیه در کنار اتوبان؟

۴- بلاتکلیف ماندن بحث زمین و اعتبار پارک کودک؟

۵- دلایل استفاده از یک Gps کار عادی و خارج از حوزه ی نظام مهندسی

و سوالات بسیار دیگر…..

 

خیاو نیوز آماده شنیدن پاسخ مسئولین محترم به خصوص فرماندار عزیز به عنوان رئیس شورای تامین شهرستان خارج از انتظار نیست.

 

 

 

هرگونه کپی برداری از خبرهای این سایت، تنها با ذکر نام خیاونیوز و کد خبر موردنظر مجاز است.
کد این خبر: 29179


ارسال نظر

- دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خیاونیوز در وب سایت منتشر خواهد شد. با توجه به تعداد زیاد نظرات، روند بررسی و تائید نظرات ممکن است مدتی به طول انجامد.
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی شوند.
- نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


----------------------------------------------------------
همه اخبار