کد خبر: 29130 | تاریخ انتشار: ۷:۵۸:۰۰ - چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ | بدون نظر | |

معاون میراث فرهنگی:

مطالعه ۱۰۰۰ اثر در اردبیل برای ثبت ملی؛ کوه سبلان قابلیت ثبت جهانی دارد

خیاوخبر:معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: در حال‌حاضر بیش از یک هزار مورد از آثار استان اردبیل قابلیت مطالعه به منظور ثبت در بین آثار ملی را دارند.

به گزارش خیاوخبر ، منصور عالیقدری در جمع خبرنگاران در اردبیل اظهار داشت: در حال‌حاضر در مناطق مختلف استان اردبیل بیش از یک هزار اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی شناسایی شده و تعداد زیادی از این مواریث فرهنگی قابلیت ثبت در فهرست آثار ملی ایران را دارد که در این زمینه نیاز است تا مطالعات گسترده‌ای در این خصوص انجام گیرد.

وی با اشاره به اینکه آثاری همچون کوه سبلان نیز قابلیت ثبت جهانی را دارد، افزود: علاوه بر این اثر که به ثبت ملی رسیده است “شهریئری” مشگین‌شهر نیز قابلیت ثبت در فهرست آثار جهانی را دارد که در این زمینه نیز تلاش است تا بعد از یکی دو اثر این موضوع را به منظور ثبت و معرفی مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل تصریح کرد: تا به اکنون حدود ۹۲۳ مورد از آثار تاریخی استان اردبیل در زمینه‌های مختلف در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و امید می رود تا یک هزار مورددیگر نیز به منظور ثبت در این فهرست هرچه زودتر مطالعه شده و به نتیجه‌ای هدفمند واصل آید.

عالیقدری ضمن تاکید بر قابلیتهای بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی و تنها اثر ثبت جهانی استان اردبیل گفت: بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی در زمره آثار  شاخص استان بوده که در سال ۸۹ و با شماره ۱۳۴۵ در ردیف میراث جهانی ثبت گردیده است و امیدواریم تا در این زمینه کوه سبلان نیز به عنوان یکی از قلل گردشگر و توریست‌پذیر کشور در فهرست آثار جهانی به ثبت برسد.

نادر فلاحی، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل نیز در این نشست با اشاره به بازسازی سردر بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی گفت: بازسازی سردر از مدتها قبل در دستور کار میراث فرهنگی استان بوده است و اجرای این طرح می‌تواند به بهسازی محوطه و بازارچه مجاور مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی نیز منجر شود که تبعا این موضوع رونق بحث گردشگری و جذب توریست را در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه این طرح در کمیته فنی سازمان عملیاتی اجرایی بدون معطلی برای تصویب طرح خواهد شد، افزود:مجموعه بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی تنها اثر ثبت جهانی این استان است که مرمت بنای تاریخی و بهسازی محوطه این اثر از اولویتهای مهم میراث فرهنگی استان اردبیل است./تسنیم

هرگونه کپی برداری از خبرهای این سایت، تنها با ذکر نام خیاونیوز و کد خبر موردنظر مجاز است.
کد این خبر: 29130


ارسال نظر

- دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خیاونیوز در وب سایت منتشر خواهد شد. با توجه به تعداد زیاد نظرات، روند بررسی و تائید نظرات ممکن است مدتی به طول انجامد.
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی شوند.
- نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


----------------------------------------------------------
همه اخبار