کد خبر: 29107 | تاریخ انتشار: سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ | بدون نظر |   |

مدیرکل آمار و اطلاعات استانداری اردبیل:

نرخ رشد جمعیت در اردبیل بسیار نگران کننده است

مدیرکل آمار و اطلاعات استانداری اردبیل با بیان این که نرخ رشد جمعیت در اردبیل بسیار نگران کننده است گفت: طبق برآورد انجام یافته در سال ۹۵ نرخ رشد جمعیت در اردبیل به کمتر از ۰.۳ درصد رسیده است.

اردبیل| نرخ رشد جمعیت در اردبیل بسیار نگران کننده است

به گزارش خیاوخبر، فریبرز دهقانی در جلسه شورای راهبردی جمعیت استان اردبیل اظهار داشت:  طبق برآورد انجام یافته در سال ۹۵ نرخ رشد جمعیت در اردبیل به کمتر از ۰٫۳ درصد رسیده و انتظار می‌رود تا ۲۰ سال آینده ۳۵۰ هزار سالمند در استان داشته باشیم.

وی افزود: پائین آمدن نرخ رشد جمعیت در استان اردبیل ناشی از کاهش زاد و ولد و مهاجرت‌ها است که ابعاد خانوارها نیز در استان اردبیل که زمانی ۵٫۵ نفر بوده هم اکنون به ۳٫۴ رسیده است که نیاز است در این زمینه برنامه‌ریزیهای لازم و اساسی مبنای کار قرار گیرد تا بتوانیم مشکلات را در این راستا به حداقل برسانیم.

مدیرکل آمار و اطلاعات استانداری اردبیل گفت: براساس فرآیند آمارگیری و نتایج استخراج شده در سال‌های اخیر جمعیت شهری به شدت افزایش یافته به طوری که در این ۲۰ سال ۲۰ درصد به جمعیت شهری استان اردبیل افزوده شده و هم اکنون ۸۶۷ هزار نفر در استان اردبیل که ۶۹ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهد در شهرها ساکن هستند.

مدیرکل آمار و اطلاعات استانداری اردبیل ضرورت برنامه‌ریزی برای مدیریت جامعه سالمندان را در کنار ایجاد ظرفیت خانه سالمندان و پوشش‌های بیمه‌ای یادآور شد و بیان کرد: در حال حاضر ظرفیت خانه سالمندان استان کمتر از ۲۰۰ نفر است و این زیرساخت‌ها به هیچ وجه در ۲۰ سال آینده پاسخگوی جمعیت پیر و سالخورده ما نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه جمعیت استان اردبیل همچون جمعیت کشور رو به پیری و سالخوردگی گذاشته است، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌کنیم در ۲۰ سال آینده جمعیت ۶۰ سال به بالای استان به ۳۵۰ هزار نفر برسد که این خود مشکلاتی را در ابعاد مختلف به وجود آورده و سنگینی بار پیری و سالخوردگی جامعه روی دولتمردان خواهد بود.

دهقان میانگین سنی جمعیت استان را حدود ۳۱ سال اعلام کرد و گفت: این در حالی است که میانگین سنی جمعیت استان دو دهه پیش حدود ۲۳ سال بود که پیش‌بینی می‌شود در ۱۰ سال آینده این میانگین به ۳۷ سال برسد./تسنیم

هرگونه کپی برداری از خبرهای این سایت، تنها با ذکر نام خیاونیوز و کد خبر موردنظر مجاز است.
کد این خبر: 29107


ارسال نظر

- دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خیاونیوز در وب سایت منتشر خواهد شد. با توجه به تعداد زیاد نظرات، روند بررسی و تائید نظرات ممکن است مدتی به طول انجامد.
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی شوند.
- نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


----------------------------------------------------------
همه اخبار