کد خبر: 29042 | تاریخ انتشار: سه شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۷ | بدون نظر |   |

منطقه تاریخی شهر یئری/

شهر یئری؛ قدمتی به بلندای تاریخ و تمدنی ۸ هزار ساله سندی بر شکوه این دیار

خیاوخبر:محوطه باستانی شهریئری با قدمت هشت هزار ساله در روستای پیرازمیان مشگین شهر با محوطه حدود چهار صد هکتار است که در ۶۵ کیلومتری اردبیل و ۳۱ کیلومتری شرق مشگین شهر در کنار رود قره سو قرار دارد.

اردبیل|شهر یئری؛ قدمتی به بلندای تاریخ و تمدنی 8 هزار ساله سندی بر شکوه این دیار

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، پیدایش محوطه در سال ۱۹۷۸ میلادی توسط باستان‌شناسی به نام “چارلز برنی” باستان شناس آلمانی شناسایی شده است وی معتقد بوده آثار شهر یئری مربوط به هزاره سوم و دوم و اول قبل از میلاد و عصر برنز و آهن است و کاوش‌های صورت گرفته در سال‌های ۸۲ تا ۸۴ توسط نوبری یکی از باستان‌شناسان مشخص شد که محوطه به ۶ هزار سال قبل از میلاد بر می‌گردد.

محوطه باستانی شهریئری به سه بخش تشکیل شده که بخش اول شهر که جای زندگی و در کنار رودخانه قره سو قرار دارد، بخش دوم؛ قله که بخش نظامی و نگهبانی از شهر که دیواری تا حدود سه کیلومتر و خشکه چینی بوده و بخش سوم معبد که جایی برای عبادت و نیایش شناسایی شده است.

در قسمت پایین معبدغاری هست که به عنوان آب انبار چشمه و حمام مورد استفاده قرار می‌گرفته و دروازه‌هایی نیز وجود دارد که دروازه ورود به معبد است و اگر کسی قصد عبادت داشت باید خودش را در غار تمیز کرده و از زیر دروازه رد می‌شد و به معبد می‌رفت.

در معبد، سنگ‌های ایستاده‌ای حدود ۲۸۰ تا ۳۰۰ عدد که ارتفاع آنها از ۳۰سانتیمتر تا ۲ متر و ۸۰ سانتیمتر می‌رسد وجود دارد که روی آن‌ها شکل‌هایی انسان گون کشیده‌اند که نشانه و شخصیت هر کس بوده و هر نفر برای خود سنگی تراشیده و در معبد گذاشته و با این کار موجودیت خود را اعلان می‌کرده؛ روی همه سنگ‌ها چه زن چه مرد کمربند یا شمشیر وجود دارد و این نشانه این است که در اینجا جایگاه زن و مرد برابر بوده است و دیگر نکته جالب؛ نداشتن دهان این سنگ‌هاست که هنوز نظریه کاملی در این مورد صادر نشده است.

طرح انسان‌های حک شده بر روی سنگ‌ها به شکل افرادی دست به سینه و معمولاً بدون دهان است و تنها یک مجسمه حکاکی شده زن یافت شده که دارای دهان است و تاکنون فقط هفت قطعه این نوع سنگ‌افراشت‌ها در منطقه “حاکاری” کردستان ترکیه و یک قطعه هم در “قوپوزستان” آذربایجان یافت شده‌است.

گزارش از بهرام آدشیرین پور

هرگونه کپی برداری از خبرهای این سایت، تنها با ذکر نام خیاونیوز و کد خبر موردنظر مجاز است.
کد این خبر: 29042


ارسال نظر

- دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خیاونیوز در وب سایت منتشر خواهد شد. با توجه به تعداد زیاد نظرات، روند بررسی و تائید نظرات ممکن است مدتی به طول انجامد.
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی شوند.
- نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


----------------------------------------------------------
همه اخبار