کد خبر: 28966 | تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ | بدون نظر |   |

جلسه «برنامه‌ریزی و همکاری جهت پیشگیری با عرضه‌کنندگان نهال غیرمجاز و کلیه اندام‌های رویشی قابل تکثیر»

با همکاری فرمانداری شهرستان مشگین شهر، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان و تعزیرات حکومتی بر عرضه نهال نظارت می‌شود.

 

خیاونیوز: به گزارش روابط عمومی مرکز، روز سه‌شنبه ۲۶ دی‌ماه جلسه‌ای با حضور قاسمی معاون فرماندار شهرستان مشگین شهر، دکتر کربلائی خیاوی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل، رئیس بخش تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال مرکز، مدیر حفظ نباتات و کارشناسان باغبانی استان،مدیر جهاد کشاورزی، تعزیرات حکومتی، منابع طبیعی، محیط زیست، شورای شهر و شهرداری با دستور جلسه «برنامه‌ریزی و همکاری جهت پیشگیری با عرضه‌کنندگان نهال غیرمجاز و کلیه اندام‌های رویشی قابل تکثیر» در فرمانداری شهرستان مشگین شهر تشکیل شد.

در این جلسه ابتدا دکتر کربلائی خیاوی ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های مرکز تحقیقات استان به شش حوزه فعالیت سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اشاره کرده و بیان داشت: نظارت بر تولید بذر و نهال جزو وظایف حاکمیتی مرکز تحقیقات استان است.

رئیس مرکز با بیان اینکه بذر و نهال سالم، اصیل و با کیفیت زیر بنای تولید و توسعه کشاورزی و عاملی تعیین کننده برای بهره‌وری مطلوب از منابع تولید، نیل به امنیت غذایی و استقلال اقتصادی کشور است، اظهار داشت: تجربه نشان داده است با ساماندهی علمی و حقوقی در امور کنترل و گواهی بذر و نهال می‌توان به کمیت و کیفیت بهتر محصولات زراعی و باغی دست یافت و دستیابی کشاورزان به بذر و نهال استاندارد باعث افزایش محصول و پایداری تولیدخواهد شد.

دکتر کربلائی خیاوی گفت: از سال ۱۳۸۲ با تصویب قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل و گواهی بذر نهال، قانون‌گذار در موارد متعددی تکلیف تولیدکننده، مصرف‌کننده و بخش نظارتی را مشخص کرده است.

رئیس مرکز با بیان اینکه فصل جابجایی نهال نزدیک است، به سه اصل مهم اصالت، سلامت و استانداردهای نهال اشاره کرده و بیان کرد: استفاده از نهال سالم و اصیل پایه و اساس احداث باغ است و بایستی تولید و عرضه نهال استاندارد تحت نظارت انجام گیرد.

وی افزود: تولیدکنندگان نهال بایستی مجوز تولید از موسسه را داشته باشند و کلیه اصول فنی تولید نهال را رعایت کنند و تولیدکننده موظف است بر روی تک‌تک نهال‌ها شناسه نصب کند که در این شناسه سال تولید، اسم تولیدکننده، بارکد، نوع قلمه و پایه و نهالستان محل تولید مشخص است. تولیدکنندگان نهال دارای مجوز مجاب به پاسخگویی مشکلات احتمالی مصرف‌کنندگان نهال و احداث‌کنندگان باغ خواهند بود.

دکتر کربلائی خیاوی با بیان اینکه تولیدکنندگان بدون مجوز اصول علمی و فنی در تولید نهال را رعایت نمی‌کنند و ادامه فعالیت چنین تولیدکنندگانی رغبت سرمایه‌گذاری در بخش تولید نهال را روز به روز کاهش می هد تصریح کرد: با توجه به اهمیت امر لازم است در ایام جابجایی و فروش نهال، در کلیه شهرستان‌های استان سازمان تعزیرات حکومتی با واحدهای نظارتی موسسه در شناسایی و عرضه نهال بدون مجوز و خارج از شبکه رسمی همکاری تنگاتنگ داشته باشند.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل ضمن حمایت از نهالستان‌های مجوزدار و جلوگیری از توزیع نهال‌های بدون شناسه به باغداران و خریداران نهال توصیه کرد از خرید نهال از افراد غیررسمی در ورودی‌ها و خروجی‌های شهرها و در کنار خیابان‌ها اجتناب کنند.

لازم به ذکر است در ابتدای این جلسه مهندس قاسمی معاون فرماندار شهرستان مشگین شهر ضمن تقدیر و تشکر از دکتر کربلائی خیاوی بر توزیع نهال‌های شناسه دار، با توجه به وجود باغات میوه در این شهرستان تأکید کرد و بیان داشت: شهرستان مشگین شهر به لحاظ دارا بودن باغات با سطح کشت زیاد، ساماندهی تولید و عرضه نهال ضروری به نظر می رسد و بر تشکیل به موقع این جلسه با توجه به نزدیک بودن زمان عرضه نهال تاکید کرد.

قاسمی  همچنین بر اهمیت ارتباط با مرکز تحقیقات استان تأکید کرده و افزود: این ارتباط باید روز به روز بیشتر شود و محققین مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در تدوین برنامه‌های لازم جهت توسعه کشاورزی در این شهرستان همکاری نمایند.

در پایان این جلسه مقرر شد جهت ساماندهی عرضه نهال با نظارت بخش تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال، نیروی انتظامی، سازمان تعزیرات حکومتی و شهرداری محلی برای عرضه نهال لیبل دار انتخاب گردد همچنین نهال‌هایی که از استان‌های مجاور جهت فروش عرضه می‌شوند بایستی مجوز بهداشتی داشته باشند.

روابط عمومی و بین الملل مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

 

هرگونه کپی برداری از خبرهای این سایت، تنها با ذکر نام خیاونیوز و کد خبر موردنظر مجاز است.
کد این خبر: 28966


ارسال نظر

- دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خیاونیوز در وب سایت منتشر خواهد شد. با توجه به تعداد زیاد نظرات، روند بررسی و تائید نظرات ممکن است مدتی به طول انجامد.
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی شوند.
- نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


----------------------------------------------------------
همه اخبار