کد خبر: 28821 | تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ | بدون نظر |   |

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل :

استان اردبیل به لحاظ شرایط اقلیمی، خاکی و فیزیوگرافی منحصر به فرد خود قابلیت تبدیل شدن به قطب گیاهان دارویی کشور را دارد.

به گزارش خیاونیوز، دکتر حسین کربلائی خیاوی در جلسه بررسی توسعه کشت گیاهان دارویی در اردبیل اظهار داشت: استان اردبیل به لحاظ شرایط اقلیمی، خاکی و فیزیوگرافی منحصر به فرد به عنوان یکی از مناطق مستعد تولید و تکثیر گیاهان دارویی در کشور مطرح است و قابلیت تبدیل شدن به قطب گیاهان دارویی کشور را دارد.

رئیس مرکز تصریح کرد: با توجه به خشکسالی‌های حادث شده، لزوم تغییر الگوی کشت در بخش کشاورزی و جایگزین کردن گیاهان دارویی به دلیل کم توقع بودن نسبت به آب به جای محصولات زراعی با نیاز آبی بالا یکی از راه های برون رفت از بحران کم آبی در استان است.

دکتر کربلائی خیاوی به برگزاری اولین پایلوت آموزش عملی کارشناسان جدیدالاستخدام در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل اشاره کرد و افزود: اولین پایلوت آموزش عملی کارشناسان جدیدالاستخدام به تعداد ۲۵۶ نفر به منظور توانمندسازی، افزایش اثربخشی و ارتقاء سطح دانش و مهارت کارشناسان در فیلدهای تولید با مشارکت شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان و نظارت مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان از اواخر سال ۹۵ به مرحله اجرا درآمده که در هیمن راستا دوره‌های عملی ۸۵ نفر کارشناسان آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از ۱۳ استان کشور مهرماه سال جاری در پردیس آموزش کشاورزی مغان برگزار شد.

وی هدف از برگزاری این دوره‌ها را انتقال یافته‌های تحقیقاتی به عرصه‌های تولید و بهره‌برداران و در نهایت افزایش تولید در واحد سطح عنوان کرد و افزود: با استقرار نظام نوین ترویج و تقسیم‌بندی عرصه‌های تولیدی کشاورزی به ۱۰ هزار پهنه و حضور ۱۰ هزار مروج به عنوان مسئول پهنه در این عرصه‌ها، تحول چشمگیری در بخش ترویج کشاورزی به وجود آمده است.

دکتر کربلائی خیاوی در ادامه افزود: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در حوزه تولید محصولات فناورانه با تأکید بر تولید هسته‌های اولیه بذر محصولات کشاورزی فعالیت گسترده‌ای دارد به طوریکه در سال زراعی جاری این مرکز حدود ۱۰۰۰ تن بذر از طبقات مختلف بذری برای مناطق نیمه گرمسیر و سردسیر استان تولید نموده است. همچنین ۱۳ هزار هکتار مزارع تولید بذر محصولات مختلف کشاورزی و  ۸ نهالستان توسط کارشناسان بخش تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال مورد بازدید قرار گرفته که این امر منتج به گواهی و تأئید کیفیت حدود ۳۳ هزار تن بذر و بیش از ۴۰۰ هزار اصله نهال شده است.

وی به آخرین دستاوردهای مرکز در راستای مقابله با بحران آب پرداخت و گفت: تغییر کشت چغندرقند و حبوبات از بهاره به پاییزه، کشت پاییزه سیب‌زمینی، تولید مینی تیوبر سیب‌زمینی در سیستم هوا کشت، آبیاری به روش تیپ، اصلاح و معرفی ارقام زودرس و متحمل به تنش خشکی آخر فصل در محصولات مختلف زراعی مناطق نیمه گرمسیر و سردسیر و اجرای برنامه‌های مرتبط با کشاورزی حفاظتی در استان از جمله اقدامات صورت گرفته است.

رئیس مرکز  همچنین به تأسیس مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی اشاره کرد و گفت: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل دهمین مرکزی است که در کشور اقدام به ایجاد مرکز رشد تخصصی کشاورزی در شهرستان‌های اردبیل، مشگین شهر و پارس‌آباد کرده است. وی هدف از ایجاد مرکز رشد را کمک به افزایش ثروت با اتکاء بر فناوری، تجاری‌سازی نتایج تحقیقات کشاورزی و تحقق ارتباط مراکز علمی پژوهشی با بخش‌های اقتصادی عنوان نمود.

دکتر کربلائی خیاوی در پایان حمایت از ایجاد و توسعه واحدهای فناور با هدف توسعه اقتصاد دانش بنیان، کمک به حل مشکلات و چالش‌های بخش کشاورزی از طریق بهره‌مندی از توان نخبگان، متخصصین و فناوران، ایجاد زمینه جذب کارآفرینان و اشتغال دانش آموختگان در قالب واحدهای فناور بخش کشاورزی را از اهداف دیگر مرکز رشد برشمرد.

هرگونه کپی برداری از خبرهای این سایت، تنها با ذکر نام خیاونیوز و کد خبر موردنظر مجاز است.
کد این خبر: 28821


ارسال نظر

- دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خیاونیوز در وب سایت منتشر خواهد شد. با توجه به تعداد زیاد نظرات، روند بررسی و تائید نظرات ممکن است مدتی به طول انجامد.
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی شوند.
- نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


----------------------------------------------------------
همه اخبار