کد خبر: 28735 | تاریخ انتشار: ۸:۵۲:۱۲ - سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ | بدون نظر | |

حاجی زاده:

طرح ثبت جهانی کوه سبلان با جدیت دنبال می شود

به گزارش خیاونیوز به نقل از کریم حاجی زاده با بیان اینکه کوه سبلان از دیرباز درتاریخ و فرهنگ ساکنان این استان جایگاه رفیعی داشته افزود: کوه سبلان نه تنها به لحاظ غنای طبیعی بلکه به لحاظ غنای تاریخی نیز یکی از آثار برجسته در کشور است.

او گفت: کوه سبلان به عنوان شاخص ترین اثر طبیعی – فرهنگی قابلیت ثبت جهانی داشته و ضروری است مطالعات لازم برای ثبت آن انجام شود.

او افزود: برای آغاز مطالعات ضروری است قرارداد با مشاور منعقد شود که با توجه به گستردگی این اثر طبیعی اعتبار مورد نیاز جهت مطالعه دست کم ۵۰ میلیاد ریال است.

حاجی زاده با بیان اینکه این اعتبار باید با مشارکت استان و سازمان میراث فرهنگی تامین شود، ادامه داد: در سال جاری اختصاص هفت میلیارد ریال اعتبار استانی برای آغاز مطالعات در دستور کار قرار گرفته و به همین میزان اعتبار نیز از سوی سازمان مرکزی تامین خواهد شد.

او تاکید کرد: در حال حاضر مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی تنها اثر ثبت جهانی در استان اردبیل است و با این وجود آثار دیگری در این استان قابلیت ثبت جهانی دارند.

کوه سبلان با ارتفاع چهار هزار و ۸۱۱ متر سومین قله مرتفع کشور است و هر سال در فصل های مختلف میزبان انبوه کوهنوردانی است که از سراسر کشور به دومین کوه مرتفع کشور صعود کرده و از زیبایی های آن لذت می برند.

سالانه بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار کوهنورد از مناطق مختلف کشور و برخی از کشورهای خارجی به قله ۴۸۱۱ متری سبلان صعود می کنند.

تعدادی از کوهنوردان به دلیل نا آشنایی به مسیر رفت و برگشت به قله سبلان دچار حوادث مختلفی می شوند که در برخی از موارد حتی منجر به قطع عضو یا فوت شخص کوهنورد نیز می شود.

هرگونه کپی برداری از خبرهای این سایت، تنها با ذکر نام خیاونیوز و کد خبر موردنظر مجاز است.
کد این خبر: 28735


ارسال نظر

- دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خیاونیوز در وب سایت منتشر خواهد شد. با توجه به تعداد زیاد نظرات، روند بررسی و تائید نظرات ممکن است مدتی به طول انجامد.
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی شوند.
- نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


----------------------------------------------------------
همه اخبار