کد خبر: 28670 | تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ | بدون نظر |   |

تحلیل/

مردم تمایلی به پرداخت مابه التفاوت سهام عدالت ندارند/ نیمی از سهام عدالت از مردم پس گرفته می‌شود

به گزارش خیاونیوز، بخشی وسیعی از  جامعه به لحاظ وضعیت اقتصادی از طبقه پایین جامعه هستند و با مشکلات زیادی دسته و پنجه نرم می‌کنند که در اواخر سال گذشته با مطرح شدن واریز سهام عدالت به حساب افراد اشخاص مردم از دور و نزدیک برای دریافت صورتحساب سهام عدالت به مرکز شهرستان‌ها هجوم آورده و در مقابل کافی نت‌ها و دفتر سهام عدالت صف کشیده و بی صبرانه منتظر دریافت صورتحساب  سود سهام بودند غافل از اینکه هنوز خبری از پرداخت سود سهام نبود.

اکنون بعد از گذشت بیش از شش ماه از این جریانات هنوز هم خبر دقیقی از واریز سود سام عدالت به حساب مردم نیست و مردم هر روز پیگیر اخبار مربوط به سهام عدالت در رسانه‌ها هستند تا زمان دقیق واریزی مشخص شود اما هر باره با حرف و حدیث‌های ضدو ونقیض مواجه می‌شوند.

به گزارش خیاونیوز، در سال ۸۴ مقرر شد در جهت توزیع عادلانه ثروت بین اقشار مختلف جامعه به شش دهک از خانوارهای کم‌درآمد سهام عدالت ارائه شود و مبنای این دارایی نیز سهام شرکت‌های دولتی بود که بخشی از سهام شرکت‌ها در تمامی حوزه‌ها به این طرح انتقال یافت و مقرر شد تا ۱۰ سال از محل سود شرکت‌های سهام عدالتی به ازای ارزش سهام عدالت به خزانه دولت واریز شود و سپس در صورتی که سود شرکت‌ها کل ارزش پرتفوی سهام عدالت را پوشش داده باشد، سهام آزادسازی شود و مالکیت و مدیریت به مشمولان طرح انتقال یابد.

طی ۱۰ سال گذشته حدود نیمی از سهام عدالت یک‌میلیون تومانی به مالکیت مردم درآمده است و علی‌رغم اعلام دولت برای تسویه نیمی دیگر توسط خود مردم، به علت وضعیت اقتصادی جامعه و اشخاص استقبالی از این طرح نشده است لذا دولت به مشمولان طرح سهام عدالت تا پایان مهرماه زمان تعیین کرده است تا الباقی اقساط سهام عدالت را به شکل نقدی واریز کنند در غیر اینصورت مالکیت نیمی از کل سهام عدالت به دولت بازخواهد گشت و از مردم پس گرفته خواهد شد.

برابر اعلام سازمان خصوصی سازی اگر مشمولین، مابقی سهام خود تا یک‌میلیون تومان را نپردازند، تنها به‌اندازه همان میزان کنونی سهام خود سود دریافت می‌کنند و باقی سهام پس از اتمام مهلت مقرر (پایان مهرماه) به مالکیت دولت خواهد رسید.

به نظر می‌رسد دولت به جای پرداخت سود سهام عدالت بیشتر به دنبال دریافت وجه نقد از مردم است تا کمبودهای خود را جبران کنند و مردم نیز به دریافت سود سهام عدالت بی تفاوت شده‌اند و قطعاً پولی نیز برای پرداخت الباقی تا یک‌میلیون تومان ندارند و پرداخت نخواهد کرد لذا دولت طبق زمان‌بندی تعیین شده نیمی از سهام عدالت را از مردم پس گرفته و به مالکیت دولت خواهد رسید.

هرگونه کپی برداری از خبرهای این سایت، تنها با ذکر نام خیاونیوز و کد خبر موردنظر مجاز است.
کد این خبر: 28670


ارسال نظر

- دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خیاونیوز در وب سایت منتشر خواهد شد. با توجه به تعداد زیاد نظرات، روند بررسی و تائید نظرات ممکن است مدتی به طول انجامد.
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی شوند.
- نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


----------------------------------------------------------
همه اخبار