کد خبر: 28521 | تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ | بدون نظر |   |

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل:

عملکرد چهار ساله مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

به گزارش خیاونیوز ،دکتر کربلائی خیاویاظهار داشت: تحقیقات و پژوهش یکی از مؤلفه‌های اصلی توسعه بخش کشاورزی بوده و با تحقق این امر مهم می‌توان به توسعه ایده آل و پایدار دست یافت. به منظور انتقال یافته‌های تحقیقاتی؛ سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با طراحی نظام نوین ترویج و جذب ۱۰ هزار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها شبکه گسترده ترویج را در ۱۲۰۰ مرکز خدمات کشاورزی کشور مدیریت می‌کند. بر اساس این طرح عرصه‌های تولید کشور به ۱۰ هزار پهنه تقسیم‌بندی شده و مروجین مسئول پهنه‌ها به عنوان نمایندگان بخش کشاورزی با کشاورزان ارتباط مشاوره‌ای برقرار و پهنه تحت پوشش را هدایت می‌کنند. در راستای این طرح محققان در مراکز خدمات کشاورزی به ‌عنوان محققان معین فعالیت دارند.

دکتر کربلائی خیاوی بیان داشت: پیش از اجرای طرح نظام نوین ترویج، مراکز خدمات کشاورزی کشور وضعیت مطلوبی نداشت چنانچه قبل از سال ۱۳۹۲ به ازای هر ۳۱۳۰ بهره‌بردار یک مروج کشاورزی ولی در حال حاضر به ازای هر ۶۳۰ بهره‌بردار یک مروج در کشور وجود دارد. در زمینهٔ آموزش بهره‌برداران نیز سرانه آموزش کشاورزان از ۳۳ دقیقه در سال ۱۳۹۲ به ۴۴ دقیقه در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است.

وی در ادامه افزود: در دولت تدبیر و امید در حوزه تولیدات گیاهی ۷۵ رقم و ۷۹ آفت‌کش جدید به کشاورزان معرفی شده و تولید نهال گواهی‌شده ۲۲ درصد و نظارت بر بذور گواهی‌شده حدود ۷۲ درصد افزایش داشته است.

رئیس مرکز تصریح کرد: در چهار سال گذشته در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل ۶۰۸ فقره طرح تحقیقاتی در زمینه‌های مختلف زراعی و باغی، علوم دامی، جنگل و مرتع و حفاظت خاک و آبخیزداری اجرا شده است. همچنین توسط اعضای هیأت علمی و محققان این مرکز ۳۳۹ مقاله علمی پژوهشی، ۱۲۴ نشریه تحقیقی ترویجی و ۸ کتاب تخصصی منتشر گردیده است.

ایشان در خصوص تولیدات زراعی مرکز اظهار داشت: با تلاش و همت محققان و کارشناسان در طی این مدت ۳۴۵۰۷۰۸ کیلوگرم غلات از طبقات مختلف بذری، ۱۰۸۹۲۸ کیلوگرم ذرت بذری و ۵۰۵۵۴۰ کیلوگرم دانه‌های روغنی تولید و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

رئیس مرکز در زمینهٔ همکاری با مدیریت هماهنگی ترویج استان خاطرنشان ساخت: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل ارتباط بسیار خوبی با ترویج کشاورزی استان دارد به ‌طوری که در چهار سال گذشته این مرکز ۱۵۰ برنامه انتقال یافته‌های تحقیقاتی، ۱۰۷ برنامه نظام نوین ترویج، ۱۸ برنامه رادیویی و تلویزیونی، ۱۰۴ برنامه مدیریت دانش و ۱۰ نمایشگاه دستاوردهای تحقیقاتی در زمینه توانمندسازی مروجان و بهره‌برداران کشاورزی برگزار نموده است.

دکتر کربلائی خیاوی در معرفی ارقام زراعی و باغی نقش مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل را برجسته شمرد و افزود: گندم ارقام هشترود، صائین، صدرا، حیدری، قابوس و احسان برای مناطق دیم و آبی، جو ارقام جلگه، انصار، اکسین، پنبه ارقام ساجدی، گلستان، شایان، لطیف و ارمغان، سیب‌زمینی رقم جاوید، چغندرقند؛ ارقام آریا، شکوفا، شریف و پارس، سویا رقم کوثر و صبا، ذرت رقم کوشا، نخود رقم سعید، گیلاس رقم سیاه مشهد و سی لژبلامارکا، معرفی قارچ‌کش ناتیوو برای کنترل لکه سیاه سیب، موفقیت در رویاندن بذر درختان ارس، تهیه نقشه جامع پوشش گیاهی استان، جمع‌آوری و شناسایی بذور گیاهان مرتعی استان، ارزیابی ریسک زمین لغزش‌ها در استان، طبقه‌بندی مورفو کلیماتیک خندق‌های استان، ارزیابی مدل تجربی EPM در حوزه‌های غربی ارس، ارائه دز مناسب استفاده از PMSG و تکنیک همزمان سازی فحلی جهت افزایش نرخ بره گیری و فرمولاسیون جیره غذایی استارتر برای استفاده در تغذیه بره‌های شیرخوار از جمله دستاوردهای مهم مرکز در ۴ سال اخیر است.

رئیس مرکز با اشاره به دستاوردهای مرکز در خصوص اصلاح الگوی کشت در راستای مقابله با خشکسالی و بحران آب گفت: تغییر کشت چغندرقند از بهاره به پائیزه در منطقه مغان، کشت انتظاری حبوبات دیم در مناطق سردسیر استان، کشت پائیزه سیب‌زمینی، تولید مینی تیوبر سیب‌زمینی با استفاده از سیستم هوا کشت، آبیاری به روش تیپ با آرایش کشت دو ردیف با یک نوار و سه ردیف با دو نوار تیپ بین آن‌ها در سیب‌زمینی و کشاورزی حفاظتی از جمله اقدامات صورت گرفته است.

دبیر شورای تحقیقات استان در ادامه بیان داشت: در راستای کنترل، نظارت و گواهی بذر و نهال محصولات مختلف زراعی و باغی محققان این مرکز در طی چهار سال گذشته حدود ۵۱ هزار هکتار مزارع تولید بذر محصولات مختلف کشاورزی و حدود ۴۰ هکتار نهالستان را مورد بازدید قرار داده که این امر منجر به گواهی و تائید کیفیت حدود ۱۵۰ هزار تن بذرو و بیش از یک میلیون و پانصد هزار اصله نهال شده است.

وی افزود: با توجه به اهمیت گیاهان دارویی در استان اردبیل با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طرح احیاء و توسعه گیاهان دارویی شمال غرب کشور در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل اجرا شده و در این زمینه ۱۷۶ گونه گیاهی بومی و غیربومی جمع‌آوری و در کلکسیون گیاهان دارویی مرکز نگهداری می‌شود.

دکتر کربلائی خیاوی در زمینهٔ اثربخشی ارقام جدید زراعی، استفاده از بذور استاندارد و مقاوم به آفات و بیماری‌های گیاهی اظهار داشت: آموزش و ترویج یافته‌های نوین کشاورزی باعث گردیده میزان تولید گندم از ۴٫۷ میلیون تن در سال ۱۳۹۲ به ۱۱٫۷ میلیون تن در سال ۱۳۹۵ افزایش پیدا کند. این‌ها نشان دهنده روند رو به رشد فعالیت‌های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در دولت تدبیر و امید در راستای ارائه خدمات به جامعه کشاورزی ایران است.

روابط عمومی و بین‌الملل مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

 

 

 

 

 

 

هرگونه کپی برداری از خبرهای این سایت، تنها با ذکر نام خیاونیوز و کد خبر موردنظر مجاز است.
کد این خبر: 28521


ارسال نظر

- دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خیاونیوز در وب سایت منتشر خواهد شد. با توجه به تعداد زیاد نظرات، روند بررسی و تائید نظرات ممکن است مدتی به طول انجامد.
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی شوند.
- نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


----------------------------------------------------------
همه اخبار