کد خبر: 28427 | تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ | بدون نظر |   |

دکتر حسین کربلائی خیاوی:

حفظ و نگهداری منابع آب و استفاده بهینه از آن در مصارف کشاورزی از اصول اساسی توسعه پایدار کشاورزی است

به گزارش خیاونیوز :دکتر حسین کربلائی خیاوی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل با بیان این که بحران آب و خشکسالی در کشور، عملکرد و تولید بسیاری از محصولات کشاورزی را تحت تاثیر قرار دادده است اظهار داشت: حفظ و نگهداری منابع آب و استفاده بهینه از آن در مصارف کشاورزی از اصول اساسی توسعه پایدار کشاورزی بوده و به عنوان یکی از فاکتورهای مهم در چشم‌انداز توسعه همه‌جانبه کشور بایستی در نظر گرفته شود.

رئیس مرکز به تغییرات اقلیمی اشاره کرده و خاطر نشان ساخت: ضرورت دارد خصوصیات زراعی و نیاز آبی ارقام جدید زراعی شناسایی و از آب موجود برای بهبود هر چه بیشتر کمیت و کیفیت آن‌ها استفاده شود.

وی افزود: سازمان خواربار جهانی (FAO) افزایش بهره‌وری آب در اراضی کشاورزی آبی و دیم را به عنوان تنها راه مقابله با کمبود آب و بحران‌های خشکسالی مد نظر قرار داده و خوشبختانه سیاست جدید وزارت جهاد کشاورزی نیز افزایش بهره وری و بهبود مدیریت مصرف آب است.

دبیر شورای تحقیقات استان به کارهای انجام یافته توسط مرکز در رابطه با راهکارها و روش‌های عملی به منظور مقابله با خشکسالی و استفاده بهینه از آب اشاره کرد و بیان داشت: اصلاح و معرفی ارقام زودرس و متحمل به تنش خشکی در گندم دیم در منطقه نیمه گرمسیر مغان شامل؛ ارقام قابوس و آفتاب، گندم آبی مروارید، گندم دیم متحمل به خشکی آخر فصل در منطقه سردسیر استان شامل ارقام سائین، باران و هشترود، سویا رقم کوثر متحمل به خشکی، رقم پنبه زودرس شایان، نخود رقم سعید برای کشت انتظاری و عدس رقم بیله سوار مقاوم به فوزاریوم و تنش آبی از جمله اقداماتی بوده که توسط محققان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل صورت گرفته است.

دکتر کربلائی خیاوی به آخرین دستاوردهای مرکز در خصوص اصلاح الگوی کشت در راستای مقابله با بحران آب پرداخت و گفت: تغییر کشت چغندرقند از بهاره به پاییزه در منطقه مغان، تغییر زمان کشت حبوبات دیم از بهاره به پاییزه در مناطق سردسیر استان، کشت پاییزه سیب‌زمینی، تولید مینی تیوبر سیب‌زمینی در سیستم هوا کشت، آبیاری به روش تیپ با آرایش کشت دو ردیف با یک نوار و سه ردیف با دو نوار تیپ بین آنها در سیب زمینی و اجرای برنامه‌های مرتبط با کشاورزی حفاظتی در استان از جمله اقدامات صورت گرفته است.

دبیر شورای تحقیقات استان در زمینهٔ اثربخشی سازمان به بروندادها و پیامدهای پروژه‌های تحقیقاتی اشاره نمود و بیان کرد: برون داد نهایی طرح‌ها باید یافته قابل ترویج، مقاله مرز علم و یا یافته‌های قابل تجاری‌سازی باشد که در این صورت پیامد آن افزایش درآمد، بهبود امنیت غذایی و پایداری اکوسیستم خواهد بود.

دکتر کربلائی خیاوی تأکید کرد: تحقیقات باید از محصول محوری به نتیجه محوری تغییر کند و در این خصوص باید خروجی‌های نهایی و انتقال یافته‌ها مورد توجه قرار گیرد.

رئیس مرکز با بیان این که یافته‌های قابل ترویج در میزان اثربخشی تحقیقات مؤثر است افزود: یافته‌های قابل ترویج همزمان با گزارش نهایی طرح‌های پژوهشی داوری شوند تا شاهد تسریع در فرآیند یافته‌های قابل ترویج باشیم..

وی با بیان این که بخش کشاورزی از اصلی‌ترین ارکان مقاوم‌سازی اقتصاد کشور محسوب می‌شود اظهار داشت: در اقتصاد مقاومتی، تحقق خودکفایی محصولات کشاورزی و مواد غذایی، بایستی در اولویت برنامه‌ریزی‌های کشور قرار گیرد و برای حصول این اهداف توجه به تحقیقات و نوآوری‌های علمی در بخش کشاورزی ضروری است.

رئیس مرکز در پایان بر کشاورزی دانش‌بنیان و بروندادهای طرح‌های تحقیقاتی اشاره کرد و بیان داشت: در ارائه طرح‌های تحقیقاتی برون دادهای مؤثر و ارتقاء معیشت کشاورزان جزو اولویت‌ها و ضروریات است و بر ارتباط مؤثر با دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی و افزایش ضریب نفوذ دانش در بین تولیدکنندگان و برقراری ارتباط بین محققان و کشاورزان تأکید کرد.

 

روابط عمومی و بین‌الملل مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

 

 

 

 

 

هرگونه کپی برداری از خبرهای این سایت، تنها با ذکر نام خیاونیوز و کد خبر موردنظر مجاز است.
کد این خبر: 28427


ارسال نظر

- دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خیاونیوز در وب سایت منتشر خواهد شد. با توجه به تعداد زیاد نظرات، روند بررسی و تائید نظرات ممکن است مدتی به طول انجامد.
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی شوند.
- نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


----------------------------------------------------------
همه اخبار