کد خبر: 28310 | تاریخ انتشار: شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ | بدون نظر |   |

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل:

طرح پایاب احمد بیگلو۲هزار و ۳۵ هکتار از اراضی مشگین شهر را آبی می کند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: با بهره برداری از فاز اول و دوم طرح پایاب سد احمد بیگلو ۲ هزار و ۳۵ هکتار از اراضی دیم مشگین شهر به آبی تبدیل می شود.

عدیل سروی روز جمعه در جلسه بررسی روند عملیات اجرایی فاز نخست طرح پایاب سد احمد بیگلو افزود: با اینکه تنها ۲ هفته از آغاز عملیات اجرایی فاز اول طرح پایاب این سد گذشته اما فاز دوم آن نیز بزودی با تعیین پیمانکار آغاز خواهد شد.
وی بیان کرد: پس از کلنگ زنی این طرح در حداقل زمان ممکن شاهد تجهیز کارگاه و شروع عملیات اجرایی هستیم و انتظار می رود با سرعتی که در اجرای این طرح است فاز اول در زمان کوتاهی به بهره برداری رسیده و ۶۸۸ هکتار از اراضی دیم منطقه به آبی تبدیل شود.
سروی اظهار کرد: با اجرای فاز دوم این طرح یک هزار و ۳۴۷ هکتار از زمین های منطقه به آبی تبدیل می شود و طبق طراحی‌ های به عمل آمده ۴۰ درصد آن به احداث و توسعه باغ ها و ۶۰ درصد مابقی نیز برای زراعت اختصاص داده می شود.
او گفت: اعتبار این طرح از محل اعتبار آبهای مرزی صندوق توسعه ملی و با عنایات ویژه مقام معظم رهبری و همت دولت تدبیر و امید اختصاص یافته است.
نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست آغاز عملیات اجرایی اراضی پایاب سد احمد بیگلو را نمادی از همت دولت تدبیر و امید ذکر کرد.
ولی ملکی افزود: در دولت یازدهم دراین منطقه کارهای عمرانی و زیربنایی مهمی در بخش کشاورزی انجام شده و شاهد توجه متوازن دولت به بخش کشاورزی و گردشگری مشگین شهر می باشیم.
وی با اشاره به استعداد بالای منطقه در بخش کشاورزی گفت: تمام مسوولان در سطح استان و ملی برای توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی بیش از پیش باید همت گمارند تا با جلوگیری از خروج محصولات خام کشاورزی از منطقه شاهد افزایش سود اقتصادی تولیدکنندگان و بهره‌ برداران باشیم.
سد احمد بیگلو در غرب مشگین شهر و در روستایی به همین نام بر روی رودخانه مشگین چای در حال احداث می باشد.
سازه این سد از نوع خاکی با هسته رسی بوده و گنجایش مخزن آن ۲۷ میلیون متر مکعب است. بر اساس وعده مسوولان این سد قرار است نیمه اول امسال آبگیری شود./ایرنا
هرگونه کپی برداری از خبرهای این سایت، تنها با ذکر نام خیاونیوز و کد خبر موردنظر مجاز است.
کد این خبر: 28310


ارسال نظر

- دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خیاونیوز در وب سایت منتشر خواهد شد. با توجه به تعداد زیاد نظرات، روند بررسی و تائید نظرات ممکن است مدتی به طول انجامد.
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی شوند.
- نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


----------------------------------------------------------
همه اخبار