کد خبر: 28281 | تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ | بدون نظر |   |

یکی از اساتید مشگین شهر:

اجرای پروژه توسط بخش خصوصی افتخاری برای مسئولین ندارد/ پارک جنگلی در سایه بی مهری مسئولین دچار خزان شده است

به گزارش خیاونیوز، علیرضا پاکنژاد از اساتید دانشگاه شهرستان مشگین‌شهر در خصوص وضعیت نامناسب پارک جنگلی مشگین‌شهر گفت: این مناظر طبیعی و چشم انداز زیبا از پدران ما به یادگار مانده و مورد استفاده عموم مردم قرار می‌گیرد اما به علت بی برنامگی این گنجینه به مرور زمان تخریب می‌شود.

 

وی افزود: پارک جنگلی یکی از طبیعی‌ترین تفرجگاه‌های شهرستان است که در داخل محدوده شهری قرار گرفته که مورد استفاده اقشار مختلف مردم و مسافران ورودی به این شهرستان قرار گرفته اما در سایه بی مهری مسئولین دچار خزان شده و از زیبایی‌های آن کاسته می‌شود.

وی ادامه داد: این محدوده شهرستان قریب به سه دهه جولانگاه افراد بومی و محلی شهرستان بوده و امروز با احداث پل معلق از سوی سرما‌یه گذاران بستر گردشگری  از نواحی مختلف کشور و خارج از کشور شده است و نعمتی است که اگر از سوی فرهیختگان و کارشناسان برای آن سازوکار و برنامه مدونی همچون شهرهای بزرگ و توزیست پذیر تعریف نشود قطعاً با سابقه حماسی و فرهنگی آن باید خداحافظی کرد که در این صورت گریبان‌گیر مسائل حاد زیست محیطی خواهیم شد و این امر نه تنها برکتی برای این شهرستان نخواهد داشت بلکه از زیبایی‌های آن نیز کاسته می‌شود و انواع آفت‌ها را به دنبال خواهد داشت.

پاکنژاد با تاکید بر امر به معروف و نهی از منکر گفت: این فریضه بر هر کس واجب است و نسبت به روحیات و روان اشخاص و مجری و نیز کسانی که این فریضه متوجه آن‌هاست مدارج و درجات متفاوت و حساسیت‌های خاص خود را داراست و اگر به صورت ظریف و نکته سنجانه اجرا شود بیشتر مشکلات موجود کشور حل می‌شود اما به شرطی که اجرای آن درجه بندی و توسط افراد متخصص و ماهر و نیمه ماهر عملیاتی شود به طوری که نکات و مسائل اخلاقی، علمی، اجتماعی، فرهنگی و … توسط افراد خاص خود اجرا شود تا ثمرات آن صالحات و باقیات گردد.

وی افزود: یکی از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است که بنا به گفته رئیس جمهور محیط زیست است و در شهرستان مشگین‌شهر گسترده و محدوده آن فضای سبز، پارک جنگلی است که باغداران زحمتکش این محدوده را بدون هیچ گونه چشم داشتی از مسئولین در طول سال مشغول زحمت کشی و زنده نگه داشتن این فضای مطلوب هستند اما آنچه مایه افسوس و خسران زحمات آن‌هاست ۲ مسئله مهم و برنامه ریزی نشده است که بیشتر در صدد چاره جویی و جلوگیری از گسترش این آفت سرطانی است تا حل و فصل شود.

 

وی تصریح کرد: در سال‌های گذشته برخی از مسئولین شهرستان از اجرای طرحی گسترده برای ساماندهی و مدیریت پارک جنگلی خبر داده‌اند اما متاسفانه با گذشت چند سال از این وعده‌ها هنوز قدمی برای ساماندهی این فضای زیبا و طبیعی شهرستان برداشته نشده است و هر ساله به علت بی توجهی مسئولان امر در آستانه تخریب قرار گرفته است.

وی ادامه داد: پس از گذشت چند سال از وعده‌های سر خرمن مسئولان تنها چند وسیله آهنی ورزشی و جدول کسی بخشی از این مجموعه عظیم انجام گرفته به طوری که حتی آسفالت محدوده پارک جنگلی نیز که بسیار حائز اهمیت است به بهانه‌های مختلف مورد بی مهری قرار گرفته است.

استاد دانشگاه گفت: در سال‌های گذشته پروژه‌ای با عنوان پل معلق، زیپ لاین و … در بالای پارک جنگلی توسط بخش خصوصی در مشگین‌شهر احداث شد و مورد افتخار مسئولان شهرستان قرار گرفت در حالی که این پروژه توسط بخش خصوصی ایجاد شده و مسئولان در عملیات پروژه دخالت نداشتند که بخواهند به آن افتخار کنند و فضای سبز پارک جنگلی نیز بیشتر توسط باغداران آباد شده و مسئولان در این امر نیز دخالت نداشته‌اند حال به چه چیز می‌نازند؟

وی افزود: مسئله دیگری که در مدیریت پارک جنگلی به چشم می‌خورد تولید انواع زباله‌هایی است که در سایه نبود نگهبان و زیر ساخت و امکانات مناسب در طبیعت زیبای این مجموعه ریخته می‌شود و مسئولان به جای توجه و برنامه ریزی برای این مجموعه تنها واژه مشگین‌شهر توریستی یا مهمان پذیر شده را یدک می‌کشند و برنامه جامعی برای آن ندارند.

وی تاکید کرد: آیا بهتر نیست اکنون سرمایه عظیمی از جوانان تحصیل کرده و امکانات نه چندان چشمگیری که در دست داریم، دست روی دست بگذاریم و به جای تشکیل جلسات عوام فریبانه و بودجه خراب کنی، طرح‌های واقع گرایانه و دلسوزانه این خطه را دنبال کنند و تمام امکانات موجود را اعم از نیروی انسانی جوان و بیکار ولی مخلص و با ایمان این شهر را پیگیری و در پی عملیاتی کردن این طرح‌ها گام بردارند و با برنامه ریزی منسجم و زمان بندی مشخص داشته و نام نیک از خود به یادگار بگذاریم.

پاکنژاد گفت: مسئولان با فراخوانی حقیقی نه نمایدین می‌توانند دوستداران این شهرستان برای آبادانی این شهر گرد آورند و با تصمیمی هوشمندانه این شهرستان را در مسیر صحیح هدایت و با اجرای منظم برنامه‌ها از بابت فقر و محرومیت زدایی گام‌های مثبت بردارند و خروجی جلسات را در مسیر عملیاتی هدایت کنند تا تمام مشکلات رفع شود.

انتهای پیام/سفیرمشگین

هرگونه کپی برداری از خبرهای این سایت، تنها با ذکر نام خیاونیوز و کد خبر موردنظر مجاز است.
کد این خبر: 28281


ارسال نظر

- دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خیاونیوز در وب سایت منتشر خواهد شد. با توجه به تعداد زیاد نظرات، روند بررسی و تائید نظرات ممکن است مدتی به طول انجامد.
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی شوند.
- نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


----------------------------------------------------------
همه اخبار