کد خبر: 28105 | تاریخ انتشار: شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ | بدون نظر |   |

گزینه‌های جدی شهرداری /

حرف و حدیث ها درباره انتخاب شهردار آینده همچنان ادامه دارد

خیاونیوز: بعد از انتخابات شورای شهر تهران و اعلام پیروزی لیست امید گمانه زنی درباره شهردار آینده پایتخت آغاز شد و نام چهره های مختلفی برای این سمت مطرح شدند. از معصومه ابتکار تا محسن صفایی فراهانی از گزینه‌های احتمالی برای ورود به بهشت بودند.
اما یکی پس از دیگری احتمال حضور در شهرداری تهران را تکذیب کرد. اما حالا با توییت اخیر نماینده مجلس شورای اسلامی و مدیرمسئول روزنامه اعتماد موضوع انتخاب شهردار آینده را وارد فاز جدیدی کرد. الیاس حضرتی در توییت خود نوشت محمدعلی نجفی، حسین مرعشی، حبیب‌الله بیطرف، محسن هاشمی و محمود حجتی از گزینه‌های جدی برای شهرداری تهران هستند که دو نفر آخر یعنی هاشمی و حجتی شانس بیشتری دارند.
البته این هم مانند تهیه و تنظیم لیست امید برای شورا، مخالفت بسیاری را به همراه داشت. انتقادها غالبا درخصوص حضور محسن هاشمی میان گزینه های احتمالی شهرداری است. مخالفان تاکید دارند که حضور هاشمی در شهرداری بی‌احترامی به رای مردم است و اگر قرار بر انتخاب وی بود، لزومی نداشت تا در لیست امید قرار بگیرد.
اما مشخص است با توجه به اینکه شرایط و امکانات شهرداری تهران بسیار گسترده است، نوعی جنگ قدرت در جریان اصلاح‌طلبی به راه افتاده است که حتی اخباری مبنی بر لابی گری برخی چهره‌های این جریان برای حضور در شهرداری منتشر شده است. جنگ قدرتی که بی شک ریشه در روزهای تهیه لیست کاندیداهای اصلاح طلب برای شورای شهر دارد.
در ایام انتخابت هم شرایط به همین شکل بود. لیست امید بعد از گمانه زنی های فراوان منتشر شد و همه را غافلگیر و سوالات بسیاری را در افکار عمومی ایجاد کرد. سوالاتی که افکار عمومی تصمیم گرفت بعد از انتخابات آنها را مطرح کنند. البته همان زمان هم اختلاف نظرهای بسیاری درباره این لیست میان مخالفان و منتقدان وجود داشت.
از یک سو عده‌ای تاکید داشتند که نباید به تمامی لیست رای دهند و از سوی دیگر برخی معتقد بودند که برای حفظ انسجام و اتحاد بهتر است به لیست رای دهند و بعد از انتخابات مطالبات را مطرح کنند. همان هم شد. دقیقا بعد از اعلام نتایج مسئله شفاف سازی در خصوص تهیه لیست کاندیداها توسط شورای عالی اصلاح‌طلبان از سوی افکار عمومی و حتی چهره های سرشناس اصلاح‌طلب مانند آذر منصوری، عبدالله رمضان زاده و… مطرح شد.
ولی جواب مشخص و شفافی از سوی اعضای شورای عالی شنیده نشد. همین مسئله موجب شد رسانه های اصولگرا مسئله پرداخت دومیلیاردی کاندیداها به اعضای شورای عالی را مطرح کنند. آنها مدعی شدن اعضای شورای عالی ۲میلیارد از کاندیداها دریافت کرده اند و نام آنها را در لیست قرار دادند.
آنها این اخبار را بر اساس اظهارات منتسب به الهه کولایی و فاطمه دانشور منتشر کردند و مدعی شدند که الهه کولایی بعد از انتخابات مجلس اظهار کرده بود کسانی در لیست امید قرار می گرفتند که توان مالی مناسب داشتند و او موفق به حضور در لیست نشده است و از سوی دیگر فاطمه دانشور هم که در لیست اصلاح طلبان برای شورای شهر حضور نداشت پرده از دریافت های ۲میلیاردی برداشته است.
این درحالی بود الهه کولایی در گفت‌وگوی کوتاهی با فرارو تاکید کرد که هیچ گاه تمایلی برای حضور در مجلس و شورای شهر نداشته است که بخواهد در لیست باشد. از سوی دیگر فاطمه دانشور هم ادعای خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه غلامحسین کرباسچی و حقانی درخواست دومیلیارد تومان کرده بودند را تکذیب کرد.
اما با اینحال رسانه های جریان اصولگرایی مانند فارس، کیهان، تسنیم و.. همچنان به انتشار و دامن زدن به این موضوع ادامه دادند تا اینکه غلامحسین کرباسچی به آن واکنش نشان داد و گفت: دومیلیارد تومان برایند هزینه تبلیغات کل لیست امید بود و قرار شد بین کاندیداها تقسیم شود و همین طور هم شد و با پرداخت سهمیه این مبلغ جمع آوری شد.
اما این تنها مشکل لیست امید نبود. اما مشکلی بود که اعضای شورای عالی به آن پاسخ دادند و آن را رفع کردند ولی همچنان سوالات درباره نحوه تهیه لیست جای خود قرار داشت. تا اینکه روز گذشته موسوی لاری رئیس شورای عالی اصلاح طلبان بالاخره توضیحاتی در خصوص لیست ارائه کرد.
او درباره انتقادها مانند مطرح نبود برخی چهره های حاضر در لیست گفت: انتقاداتی وجود دارد و من هم نمی‌توانم بگویم همه اش بی ربط است اما مکانیزم ما مشخص بود. هیات رئیسه شورا، کارگروه هایی را تعیین کرد (۱۴ نفر کارشناس غربالگری و ۷ نفر کارگروه تخصصی) و نهایتا هیات رئیسه از بین ۱۵۰ نفر، ۴۲ نفر را تعیین و شورای عالی به ۲۱ نفر در پایان رای داد. طبیعی است که وقتی موضوعی به رای گذاشته می شود، هر کسی که بیشترین آرا را داشت، بالا می آید. ما متعهد به کار تخصصی و سهمیه ۵۰ درصدی زنان و جوانان بودیم و شاید اگر این محدودیت را برای خودمان نگذاشته بودیم، چهره‌های شناخته شده تری وارد لیست می شدند. این هم بر اساس تصمیمات همگانی شورای اصلاح طلبان بود. البته صرف امتیاز زن و جوان بودن، باعث حضور افراد دراین لیست نشد. بلکه تخصص و تجربه مرتبطشان باعث حضورشان در لیست شد. مثلا در حوزه شهرسازی یک خانم متخصص و یک جوان زیر چهل ساله با دانش مرتبط انتخاب شدند. نهایتا لیست ارائه شده ترکیب قابل دفاعی بود. مردم چهره های شناخته شده مثل مسجدجامعی، محسن هاشمی، الویری در لیست را می شناختند. اگر هم جوانانی آمدند که کمتر شناخته شده بودند اما نباید شایستگی ها و توانایی های آن ها را زیر سوال ببریم.
نکته جالب توجه در صحبت های موسوی لاری تاکید بر موضوع سهمیه زنان و جوانان بود. او بارها در پاسخ به انتقادهایی که از سوی خبرنگار مطرح می‌شد، تاکید می کرد اگر این محدودیت وجود نداشت لیست بهتری ارائه می‌شد اما نگفت که چرا این سهمیه ها برای اعضای شورای عالی محدودیت بود؟ چرا باوجود اینکه چهره های متخصص تری میان کاندیداها حضور داشتند که می توانستند علاوه بر رعایت سهمیه زنان و جوانان آنها را هم در لیست قرار دهند، تصمیم دیگری گرفتند؟
در مجموع موسوی لاری هم مانند دیگر اعضای شورای عالی به انتقادها و سوالات توضیح واضح و روشنی نداد و هرچند عنوان کرد برخی از انتقادها وارد هستند اما نگفت که کدام انتقادها را قبول می کند. او صرفا از لیست دفاع کرد و تقصیرها را بر گردن سهمیه زنان و جوانان انداخت.
با همه این تفاسیر باوجود اینکه بسیار از جمله عباس عبدی پیشنهاد ارائه لیست ۵+۱۶ را به اصلاح طلبان داده بود اما شورای عالی تصمیم گرفت تمامی ۲۱ نفر را از میان اصلاح طلبان انتخاب کند که بسیار هم مورد انتقاد قرار گرفت. به طوری که فائزه هاشمی هم این ترکیب را به صلاح اصلاح طلبان ندانست و گفته بود بهتر بود چند اصولگرای میانه رو هم در این لیست حضور می داشتند.
اما تصمیم گیرنده شورای عالی بود و حالا خروجی تصمیات آنها اعضای شورای شهری هستند که قرار است شهردار پایتخت را انتخاب کنند. شهرداری که علاوه بر توان و امکانات گسترده رسانه ای دارای نفوذ و تاثیرگذاری بسیار در عرصه سیاسی و اقتصادی است و تا اینجای کار  گزینه‌های احتمالی حرف و حدیث های بسیاری داشته اند./فرارو
هرگونه کپی برداری از خبرهای این سایت، تنها با ذکر نام خیاونیوز و کد خبر موردنظر مجاز است.
کد این خبر: 28105


ارسال نظر

- دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خیاونیوز در وب سایت منتشر خواهد شد. با توجه به تعداد زیاد نظرات، روند بررسی و تائید نظرات ممکن است مدتی به طول انجامد.
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی شوند.
- نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


----------------------------------------------------------
همه اخبار