کد خبر: 27952 | تاریخ انتشار: شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱ نظر |   |

دکتر حسین کربلائی خیاوی استادیار مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل/

تشریح عملکرد سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی

به گزارش خیاونیوز،دکتر حسین کربلائی خیاوی عضو هیات علمی دانشگاه ضمن  تشریح عملکرد سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت : تحقیقات و پژوهش یکی از مؤلفه‌های اصلی توسعه بخش کشاورزی بوده و با تحقق این امر مهم می‌توان به توسعه ایده ال و پایدار دست یافت. تحقیقات صورت گرفته در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به دو شیوه وارد عرصه کشاورزی می‌شود: برخی از آن‌ها به‌طور مستقیم و بعضی هم به‌صورت ذخیره و توصیه وارد عرصه می‌شود. به منظور انتقال یافته‌های تحقیقاتی؛ سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با طراحی نظام نوین ترویج و جذب ۱۰ هزار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها شبکه گسترده ترویج را در ۱۲۰۰ مرکز خدمات کشاورزی کشور مدیریت می‌کند. بر اساس این طرح عرصه‌های تولید کشور به ده هزار پهنه تقسیم‌بندی شده و مروجین مسئول پهنه‌ها به عنوان نمایندگان بخش کشاورزی با کشاورزان ارتباط مشاوره‌ای برقرار و پهنه تحت پوشش خود را هدایت می‌کنند. در راستای این طرح محققان در مراکز خدمات کشاورزی به ‌عنوان محققان معین فعالیت دارند. با این برنامه حلقه ارتباط دانش برقرار شده است.

وی افزود : پیش از اجرای طرح نظام نوین ترویج، مراکز خدمات کشاورزی کشور وضعیت مطلوبی نداشت. در دولت یازدهم به ۲۰۰۰ نیروی قبلی این بخش، ۸۰۰۰ نیروی متخصص کشاورزی اضافه و در مجموع به ۱۰ هزار نفر افزایش یافت. چنانچه در سال ۱۳۹۲ به ازای هر ۳۱۳۰ بهره‌بردار یک مروج کشاورزی ولی در حال حاضر به ازای هر ۶۳۰ بهره‌بردار یک مروج در کشور وجود دارد. در زمینهٔ آموزش بهره‌برداران نیز سرانه آموزش کشاورزان از ۳۳ دقیقه در سال ۱۳۹۲ به ۴۲ دقیقه در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است. در حال حاضر با مشارکت سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و دانشگاه‌ها حدود ۲۶۰۰ رساله دانشجویی در دست تهیه و اجراست و در این زمینه سازمان با دانشگاه‌ها و اساتید مجرب ارتباط و تعامل خوبی دارد.

کربلایی گفت: در چهار سال گذشته در حوزه تولیدات، ۷۵ رقم جدید، ۷۹ آفت‌کش جدید و ۱۰ محصول از نوع واکسن و سرم به کشاورزان معرفی شده است. ۶۵۰ یافته جدید نیز در زمینهٔ زراعی، باغی، شیلاتی، دام، طیور، دامپزشکی و منابع طبیعی وارد عرصه شده و کشاورزان در حال حاضر از این‌ها استفاده می‌کنند. در طی این مدت در زمینهٔ فناوری، ۱۵۸ قرارداد انتقال دانش فنی به بخش خصوصی واگذار شده و ۱۲۲ شرکت دانش‌بنیان راه‌اندازی و تعاملات بین‌المللی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی هم ۳٫۵ برابر شده است.در همین مدت ۲۷۰ کتاب توسط محققان سازمان به چاپ رسیده است.

استادیار مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در ادامه اظهار داشت : در دولت تدبیر و امید تولید هسته‌های اولیه بذر در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی سامان یافته و حدود ۲۵ هزار تن هسته اولیه بذر و حدود ۱۳۰ هزار اصله هسته اولیه نهال تولید شده که حدود ۳۰ درصد رشد داشته است. تولید واکسن و سرم هم از رشد ۲۰ درصدی برخوردار بوده است.

وی تصریح کرد: در طی چهار سال گذشته تولید نهال گواهی‌شده ۲۲ درصد افزایش داشته و نظارت بر بذور گواهی‌شده حدود۷۲ درصد بیشتر شده به عبارت دیگر بخش کشاورزی۷۲ درصد در این زمینه رشد داشته‌ است. برای نخستین بار ۲۴۵ شرکت‌ تولید بذر در کشور رتبه‌بندی شده و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برای اولین بار نظارت بر مزارع تولید بذر را الکترونیکی کرده است. سازمان برای اولین بار نظارت بر ثبت کود را در کشور عملی نموده و حدود ۷۱۰۰ نوع کود در ایران را کنترل کیفیت کرده که۱۳۲۰ نوع از آن‌ها خارج از استاندارد بوده است.

کربلایی افزود: از آغاز فعالیت دولت یازدهم سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نمونه‌های ذخایر زنده ایران را رقمی حدود پنج درصد بیشتر جمع‌آوری و حفاظت کرده و شناسایی و نگهداری از نمونه‌های غیرزنده نیز سه درصد افزایش یافته است. در سال ۱۳۹۲ ذخایر زنده محافظت شده ۱۲۶ هزار نمونه و این تعداد در حال حاضر ۱۳۱ هزار نمونه و نمونه‌های غیرزنده ۴,۳میلیون و هم اکنون به ۴.۴میلیون نمونه افزایش یافته است.

وی در پایان اظهارداشت : اثربخشی ارقام جدید زراعی، استفاده از بذور استاندارد و مقاوم به آفات و بیماری‌های گیاهی، آموزش و ترویج یافته‌های نوین کشاورزی باعث گردیده میزان تولید گندم از ۴٫۷ میلیون تن در سال ۱۳۹۲ به ۱۱٫۷ میلیون تن در سال ۱۳۹۵ افزایش پیدا کند. این‌ها نشان دهنده روند رو به رشد فعالیت‌های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در دولت تدبیر و امید در راستای ارائه خدمات به جامعه کشاورزی ایران است.

هرگونه کپی برداری از خبرهای این سایت، تنها با ذکر نام خیاونیوز و کد خبر موردنظر مجاز است.
کد این خبر: 27952۱ ديدگاه مطلب براي " تشریح عملکرد سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی " ارسال شده است.

  1. حجت اسفرم مشگین شهر گفت:

    با سلام و دعای خیر
    جناب اقای دکتر کربلایی عزیز از این که مرتبا و مفصلا عملکرد و دست اورد تحقیقات کشاورزی و فعالیتهای مروجین جهاد کشاورزی را در اختیار عموم قرار میدهید تا همه اقشار مردم عزیز مطلع و آگاهی یابند و در صورت لزوم بهره مند گردند سپاسگزارم .

ارسال نظر

- دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خیاونیوز در وب سایت منتشر خواهد شد. با توجه به تعداد زیاد نظرات، روند بررسی و تائید نظرات ممکن است مدتی به طول انجامد.
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی شوند.
- نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


----------------------------------------------------------
همه اخبار